Přátelé a facebook

17 prosince, 2009 od  
Publikováno v rubrice Základní funkce Facebook

Přátelé na facebook jsou poněkud zavádějícím názvem. Pod pojmem přítel si většina z nás představí hodně dobrého kamaráda. Obvykle má každý z nás spousty známých, hodně kamarádů, ale jen pár přátel. Na facebooku to ale vypadá jako bychom těch přátel měli desítky anebo i stovky. Přitom jsme některé z nich v životě neviděli a kromě úvodního schválení žádosti o přátelství se jejich existenci ani neuvědomujeme.

Facebook umožňuje nastavit si ve vašem profilu soukromí tak že některé nebo všechny informace mohou vidět jen vaši přátelé. Má to svá pro i proti. Hlavním důvodem je to že máte alespoň částečně pod kontrolou, co si kdo o Vás může přečíst. Pokud si mezi přátele přidáváte jen své opravdové přátele a máte nastaveno, že Vaše fotky a zprávy mohou vidět jen tito přátelé, máte pak jistotu, že až po návratu z páteční pařby napíšete nějakou méně vhodnou zprávu typu „jsem zlitej jako dělo“ tak že se to nedostane do nepovolaných rukou.

Omezením tohoto systému je to, že někdy nemáte šanci zjistit, jestli osoba, kterou byste si chtěli přidat do přátel, je tím kdo si myslíte. Pokud o sobě uživatel do veřejných informací nic nenapíše a místo fotky nemá nic nebo jen nějaký nic neříkající obrázek, netušíte kdo to vlastně je.

Přátelé na facebook

Přátelé na facebook

Podle některých uživatelů by se tak přátele neměli jmenovat přátelé, ale spíše „lidé, kteří se zajímají o to, co dělám, a lidé kterým dovolím číst, co sem píši.”, tak to alespoň chápu já (pokud víte o lepší definici, podělte se o ni v diskusi pod článkem!)

Uznejte sami, když si mezi přátele přidáte své rodiče, je to proto, že to jsou vaši přátelé nebo proto, že se podobná žádost o přátelství na facebooku dá jen dost těžko odmítnout? Nebo když si do přátel přidáte nějakou známou osobnost. Sice by se vám líbilo, kdy jste s tímto svým zbožňovaným (nebo nenáviděným) idolem byli přátelé, ale spíše je to jen o tom že chcete mít přehled o tom, jestli nechystá nějaký nový film, koncert nebo vystoupení.

Stejně zavádějící mohou být názvy fanoušci u stránek a skupin. To že se přidáte k nějaké stránce neznamená nutně, že jste jejím fanouškem. Pokud se přidáte ke skupině fanoušků u stránky Jiřího Paroubka tak to určitě není proto, že byste byli jeho fanouškem, jen Vás zajímá, co asi bude mít na své stránce za bláboly, a chcete být upozorněni na to, až se zde zase objeví nějaká perla.

Komentáře

14 reakcí k “Přátelé a facebook”
 1. Tomáš napsal:

  Prosím o radu. Jak mám nastavit aby moji moji přátelé neviděli ty ostatní mé přátele. Je to pro mě docela důležité. Facebook je určitě na toto stavěný a chytrý, že by to mohl umět. Já jsem na to ale nepřišel. Děkuji za odpověď.

  • Lucie napsal:

   Ahoj, jde to, já to tak taky mám. Dej si: ÚČET,NASTAVENÍ SOUKROMÍ,ZOBRAZIT NASTAVENÍ,KDO MŮŽE ZOBRAZIT VÁŠ SEZNAM PŘÁTEL,JENOM JÁ

   • Mája napsal:

    Chci se zeptat já nikde nevidím v nastavení soukromý “KDO MŮŽE ZOBRAZIT VÁŠ SEZNAM PŘÁTEL” kde bycj to našla.

    • Michal napsal:

     Májo, vpravo nahoře si klikneš na “Upravit profil”, otevře se okno upravením profilu a vlevo třetí od zhora (Základní informace, Profilová fotka) a pod Profilovou fotkou je “Přátele a rodina”. Na to klikni, a objeví se Ti počet přátel, několik fotek a vpravo vedle “silueta”, tu rozklikni a máš na výběr, kdo seznam přátel uvidí.
     Zaškrtni “Pouze já”, ulož a už to neuvidí nikdo 🙂

 2. Karel Novák napsal:

  To bohužel není možné = facebook momentálě takovou možnost nemá. Jediné co je možné nastavit je to, že lidé kteřé nejsou vaši přátelé neuvidí vaše přátele. Tedy že schováte seznam přátel na svém profilu pro všechny kdo nejsou vaši přátelé. Ale Vaši přátelé na facebook vždy vidí Vaše přátele.

  Takto je to posáno i v nápovědě facebook:
  http://www.facebook.com/help/?faq=16427

  How can I hide my Friend List on my profile?

  First, click the pencil icon in the Friends box on your profile. Then, uncheck the “Show Friend List to everyone” box. Non-friends who come to your profile will then not be able to see this information. Please remember that your Friends List is always visible to you and your friends.

  V překladu toto znamená:
  Jak mám skrýt seznam přátel na mém facebook profilu?
  Nejprve klikněte na ikonu tužky v boxu přátel na vašem facebook profilu, potom zrušte zaškrtnutí volby “Zobrazit seznam přátel všem(každému) v tomto boxu. Lidé kteří přijdou na Váš profil a nejsou Vaši přátelé nebudou moci vidět tyto informace (seznam přátel).
  Prosím pamatujte si, že váš seznam přátel bude vždy viditelný pro vás a vaše přátele.

  Tedy to na co se ptá Tomáš facebook neumí!

 3. kent1 napsal:

  Dobrý, jedna dáma ma otravuje dosť intímnymi správami, vymýšľa si intímne situácie, ktoré sme vraj prežili. Pritom ju osobne nepoznám. Upozornenie na došlú správu sa mi objaví v ikone Správy. Ja si ju otvorím, vymažem, ale aj tak sa bojím že ich uvideli aj moje deti, to by bol prúser. Je možné, aby aj niekto iný videl správy na facebooku, ktoré boli zaslané len mne ? Ja som ju dnes zablokoval, ale ide mi o to, či ich nevideli deti, kým som sa ja prihlásil.

  • Jak na to? napsal:

   Zprávy, které si posílají uživatelé vzájemě na Facebook vidí jen oni, tedy odesílatel a příjemce. Jiná situace je u komentářů a textů které napíšete na zeď / profil uživatele. Ty jsou podle nastavení soukromí vidtelné pro všechny vaše přátele nebo i pro přátele přátel. Zprávy na facebook jsou ale podobné jako emaily = vidí je pouze majitel profilu.

 4. ThePohoda napsal:

  Ahoj, mám dotaz, jak si mám někoho přidat jako bratra, sestru a jiné členy rodiny, díky 😉

 5. Lucie napsal:

  Ahoj, mám dotaz.
  Na fcb sem si k význačným lidem jako je rodina a přátelé udělala ještě kamarády.
  Takže se mi na profilu ukazuje rodina, přátelé a kamarádi.
  Dala sem si tam jednu osobu, ale chtěla bych si tam ještě jednu přidat, ale nejde mi to a nevím jak na to. Mohli byste mi prosím poradit?
  Děkuju moc

 6. AnaysB napsal:

  Dobrý den, prosím o radu, kde si můžu zjistit kdo je z mých známých online když je nemám v seznamu přátel ? děkuji za odpověď

 7. janika napsal:

  Ahoj, chtěla jsem se zaptat zda-li je možné nastavení tak aby moji přátelé neviděli pouze pár z mých přátel?nejde mi tedy o nastavení toho abych skryla všechny přátelé ale pouze některé. Děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse!

Další články na podobné téma:

Kontakty

Máte nějaký dotaz, nápad nebo podnět na vylepšení našeho webu Facebook – jak na to? Chcete se na něco zeptat nebo si nevíte rady s nějakou... [Číst více]

Řešení problému: odblokování přátel nebo aplikací na facebook

Pokud se Vám na Facebook někdy stalo, že jste omylem zablokovali nějakého uživatele nebo nějakou aplikaci, možná že i vy jste řešili podobný... [Číst více]

Jak založit stránku na facebook

Stránka je jednou z možností jak mohou jednotlivci i firmy na facebook propagovat svou značku nebo své myšlenky. Založení stránky na facebook... [Číst více]

Jaké jsou typy stránek na facebook?

Stránka je jednou z možností jak mohou jednotlivci i firmy na facebook propagovat svou značku nebo své myšlenky. Založení stránky na facebook... [Číst více]

Jak zobrazit skryté zprávy z aplikací na Facebook?

Pokud se Vám někdy stalo že jste u zpráv z nějaké aplikace – například z Farmville na Facebooku kliknuli na skrýt a nyní se Vám tyto zprávy... [Číst více]